Ürün ara


Gelişmiş Arama

En Çok Bakilan Ürünler

zeytin fidanı

Tarih 28 Ocak 2013, 08:54 Editör

zeytin fidanı satışı

Zeytin Yetiştiriciliği Bigileri
Toprak İstekleri
Zeytin, çok seçici olmamakla birlikte kalkerli-kumlu, besin maddelerince zengin, PH’sı 6-8 seviyesinde olan topraklardan hoşlanmaktadır. Taban suyu 1m.’den yakın olmamalıdır. Bu seviyeye yakın topraklarla mutlaka drenaj uygulanmalıdır.
İklim İstekleri
Zeytin, 40 ºC ile -7 ºC arasındaki sıcaklıklarla dayanabilse de iyi bir büyüme ve meyve oluşumu için sıcaklığın 15-25 ºC’lerde olması istenir. Zeytin’in soğuklama ihtiyacı 600 ila 1000 saat arasında değişmektedir. Ayrıca zeytinin iyi bir gelişme gösterip, normal göz gelişimi için yeterli bir sıcaklık toplamına ihtiyacı vardır.Zeytinin yıllık yağış isteği 650-800 mm’ dir. Yaz aylarından, mevsim yağışlarına kadar yapılan sulamalar zeytin irileşmesini ve yağ oluşumunun artmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu oluşmalar ertesi yıl meyve verecek sürgünlerin gelişimini ve meyve gözlerinin oluşumunu hızlandırmaktadır. Nemli havalarda, ağaç yapraklarından gerçekleşen terleme azalır.Bu sayede sıcağın, bitkiye etkisi de azalmış olur. Ancak aşırı nem bazı hastalıklara uygun ortamı hazırlamaktadır. Çiçek zamanı yüksek nem ise döllenmeyi kısıtlamaktadır. Mayıs ayı ve haziran başında esen rüzgarlar döllenmeye yardımcı olurken, kış sonlarında esen rüzgarlar toprak neminin azalmasına yol açar. Zeytin ağacı ışığı çok sevdiğinden özellikle geçit bölgelerde güney yönleri tercih edilmelidir. Sisli dağ etekleri ve vadiler zeytin için uygun değildir. 800 m’ den yüksek yerlerde zeytin yetiştirilmemektedir.
zeytin fidanı satışı Zeytin fidanı satışı, Aşılı zeytin fidanı, Aşılı zeytin fidanı fiyatları, Zeytin fidanı dikimi, Zeytin fidanı dikim aralığı, Zeytin fidanı dikim zamanı, Zeytin fidanı dikimi zamanı, Zeytin fidanı satış, Zeytin fidanı satanlar, Zeytin fidanı satılık

Bu haber 2126 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Zeytin Fidanları

Zeytin Fidanı Fiyatları

Zeytin Fidanı Fiyatları zeytin fidanı satışı

Ayvalık Zeytin Fidanı

Ayvalık Zeytin Fidanı yağlık zeytin fidanı

Ürün ara


Gelişmiş Arama

ANKET

Bodur Fidanlarla Bahçe Kurmak İstermiydiniz?
Tüm Anketler

Sosyal Medya'da Biz

facebook.com/ceranfidan